• Jakie byłoby życie, gdyby nie wynaleziono kompasu? Jak wyglądałyby podróże? Nie ma wątpliwości co do ważności tego wynalazku. Ale czy jest to rozwiązanie doskonałe? Czy w każdych okolicznościach pomaga znaleźć drogę do celu? A może istnieją czynniki zakłócające jego prawidłowe działanie? Tego próbują się dowiedzieć uczniowie na lekcji fizyki poprowadzonej z wykorzystaniem wyposażenia zakupionego w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszlosci #Laboratoria Przyszłości

Uczestnicy koła komputerowego wykorzystując klocki konstrukcyjne zbudowali 2 prototypy chwytaków i urządzenie sterujące z czujnikiem nacisku. Do każdego chwytaka zastosowano silnik, który odpowiadał za zaciskanie się kleszczy. Program, sterujący, który został przez uczniów wgrany do urządzenia sterującego działał w taki sposób, że kiedy czujnik nacisku wykrył nacisk to uruchamiał silnik chwytaka powodując zacisk kleszczy (obrót silnika zgodnie ze wskazówkami zegara), a kiedy przycisk czujnika nacisku został zwolnimy silnik wykonywał ruch w odwrotnym kierunku powodując zwolnienie kleszczy. Uczniowie przetestowali każdy chwytak wykorzystując do tego przedmioty o rożnych kształtach i rozmiarach.

Po przetestowaniu chwytaków uczniowie wysunęli wnioski:

- budowa chwytaków ma wpływ na to, jakie przedmioty możemy chwytać. Giętkie chwyty nie nadają się do podnoszenia dużych i ciężkich przedmiotów. Z kolei duże kleszcze nie nadają się do chwytania niewielkich przedmiotów