Miasto Nowa Sól opracowuje Gminny Program Rewitalizacji. Do 31 marca br. trwają konsultacje społeczne dotyczące obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety dostępnej pod adresem:
Gminny Program Rewitalizacji
Pasowanie na czytelnika
Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych 26 stycznia 2023 r. naszej bibliotece szkolnej przybyło nowych czytelników tego dnia odbyło się pasowanie na czytelnika klasy 1 a i 1 b. Na uroczystości pasowania gościła pani dyrektor Beata Miniach. W zaczarowany świat książek wprowadziła wszystkich Królowa Książka. Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie najpierw odpowiedzieli na pytania czym różni się według nich księgarnia od biblioteki i jak należy się w niej zachować, obejrzeli też prezentację jak należy dbać o książki, czego nie wolno z nimi robić,. Następnie Królowa Książka nauczyła dzieci wierszyka w którym również zostały zawarte zasady jak należy obchodzić się z książką. Uczniowie odgadywali także zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek i wysłuchały piosenki o książce. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami. Najważniejszym momentem, który wzbudził w dzieciach szczególne wzruszenie był sam moment pasowania. Pani Renata Brychcy nauczyciel bibliotekarz, ogromną kolorową zakładką dokonała pasowania każdego ucznia na czytelnika Przyszli czytelnicy powtarzając za Królową Książką złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy pierwszak otrzymał pamiątkową książkę „Pierwsze abecadło” – wyprawka czytelnicza dla pierwszaka. Na ręce wychowawczyń klasy 1 b – pani Lilianny Kaczmarek i klasy 1 a pani Pauliny Cichy wręczony został też pamiątkowy dyplom z tej uroczystości. Spotkanie zakończyło się wykonaniem wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Po uroczystości pasowania dzieci na kolejnej lekcji, przychodząc dwójkami do bibliotek wypożyczyły swoją pierwszą książkę.
14
Rekrutacja do klasy 1
Zajęcia z programowania w NDK
Pod poniższym linkiem znajdują się informacje dotyczące zajęć w II semestrze
Ferie w Muzeum – warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym
W tym roku warsztaty muzealne organizowane w ramach zimowych ferii szkolnych upłyną pod hasłem kaligrafii, poszukiwania na wystawach pięknych przedmiotów związanych z tą sztuką i na rozmowach o historii pisma.
W zajęciach można uczestniczyć zapisując się w wybrany wtorek - 31.01. lub 07.02.2023 r., w godzinach 12:30-14:30. Zachęcamy też do zgłoszeń półkolonie i inne grupy zorganizowane, dla których rezerwujemy inne dni tygodnia.
Niezmiennie zapraszamy do wizyty w formie indywidualnego zwiedzania z książeczką „Zagadkowe Muzeum”, którą można pobrać w holu. W niej też jest nawiązanie do kaligrafii. Podczas lubuskich ferii zimowych wstęp do Muzeum i na warsztaty jest bezpłatny dla dzieci i młodzieży szkolnej.
Więcej informacji i zapisy: Muzeum Miejskie w Nowej Soli; ul. Muzealna 20; e-mail: edukacja@muzeum-nowasol.pl; tel: +48 (68) 387 36 40 wew. 23 lub 604 647 354.
Życzenia
Zbiórka żywności dla seniora oraz informacja o Jadłodzielni
Zarząd Stowarzyszenia Nowosolska Paczka przysyła plakat dotyczący Bożonarodzeniowej zbiórki żywności dla seniorów oraz ulotki informacyjne o Miejskiej Jadłodzielni.
Do kontaktu i współpracy zaprasza
Violetta Cichomska- Capińska
Członek Zarządu Stowarzyszenia Nowosolska Paczka
tel. kont. 882 024 481"
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH - październik 2022
Już po raz kolejny obchodzony był w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto trwa przez cały październik, a biblioteki szkolne w tym czasie organizują różne wydarzenia i świętują z czytelnikami. Z okazji święta biblioteki zostały przygotowane gazetka okolicznościowa w gablotce bibliotecznej. Jeszcze we wrześniu biblioteka ogłosiła konkursy: plastyczny dla klas I-III na laurkę dla szkolnej biblioteki oraz klasowy / kl. IV-VIII/ na gazetkę ścienną pt. „Książki są lekarstwem dla umysłu”. Nagrodzone prace były wyeksponowane na korytarzu szkoły. 19 października 2022 r. na odwiedzających bibliotekę podczas wypożyczania czekała biblioteczna zgaduj – zgadula, a za dobre odpowiedzi słodka niespodzianka. Tydzień później w środę 26 października odbyła się coroczna akcja „Cała szkoła czyta dzieciom” , gdzie nauczyciele czytali na każdej lekcji po kilka minut we wszystkich klasach wybrane przez nauczyciela bibliotekarza propozycje książek do przeczytania.
Zwycięzcy konkursów:
Klasy 1-3 konkurs plastyczny pt. „Laurka dla szkolnej biblioteki”
I MIEJSCE
AMELIA WAGNER KL. 3 A
NATASZA STOLARZ KL. 2A
EMILIA LICHACZ KL. 3 A
II MIEJSCE
KLAUDIA SZUBERT KL. 3A
OLIWIA KOMAR KL. 1 A
SZYMON PIASECKI KL. 3A
III MIEJSCE
AMELIA FITAS KL. 1 B
MIA NADOLSKA KL. 1 B
MARTYNA BOROWIECKA KL. 3A
WYRÓŻNIENIE
NIKOLA FRIEDRICH KL. 2 A
TOBIASZ SERWAN KL. 2 A
HANNA DREWNIAK KL. 3 A
NATALIA DREWNIAK KL. 3 A
KLASY 4-8 Konkurs klasowy na gazetkę
pt. „KSIĄŻKI SĄ LEKARSTWEM DLA UMYSŁU”
I MIEJSCE - KL. IV A i VII A
II MIEJSCE – KL. V A i VIII A
III MIEJSCE – KL. VI B i VIII B
WYRÓŻNIENIE - KL. VI A
KL. VIII C – nie wzięła udziału w konkursie
„Muzealna 20!” - warsztaty dla dzieci z opiekunami
Co słychać jesienią w lesie i na łące?
Jesiennie zapowiadają się najbliższe warsztaty dla dzieci z opiekunami na „Muzealnej 20!” w niedzielę, 30 października, o godzinie 14:00.
Dowiemy się, co słychać jesienią w lesie i na łące. Będą gry stolikowe o tematyce przyrodniczej w sam raz na jesienne popołudnie. Farbami do szkła, które doskonale korespondują ze światłem stworzymy obrazki będące pamiątką po muzealnym spotkaniu, które odbywać się będzie w oparciu o wystawę przyrodniczą.
Zapraszamy serdecznie dzieci z dorosłymi opiekunami.
Wstęp na zajęcia jest bezpłatny, jednak liczba miejsc ograniczona, dlatego chętnych prosimy o zgłoszenia telefonicznie (68 387 36 40 wew. 23 lub 604 647 354), mailem (edukacja@muzeum-nowasol.pl) lub w siedzibie Muzeum (ul. Muzealna 20).
Bezpłatna pomoc psychologiczna, terapeutyczna, socjalna i prawna
Bezpłatna pomoc psychologiczna, terapeutyczna, socjalna i prawna w punktach konsultacyjnych na terenie miasta
Harmonogram:
Darmowe kursy programowania dla dzieci i młodzieży
Ruszyła piąta już edycja darmowych kursów programowania dla dzieci i młodzieży "Zaprogramuj Swoją Przyszłość".
Darmowe warsztaty online dla dzieci zainteresowanych programowaniem lub grafiką komputerową odbędą się w dniach 8-9 oraz 15-16 października zależnie od wybranego tematu kursu.
Więcej informacji na stronie https://www.zaprogramowani.com/
Lubuskie Talenty – Program Stypendialny
Podsumowanie wakacyjnego projektu
Od kilku już lat SP 5 przy współpracy z ośrodkiem Kiez Holzerner See koło Berlina organizuje dla naszych uczniów wakacyjne spotkania z uczniami z Niemiec. W tym roku jednak spotkanie było wyjątkowe, ponieważ trwało aż 2 tygodnie i dołączyła do nas Ukraina. Międzynarodowa grupa dzieci wspólnie realizowała program, który zawierał ważne aspekty na obszarze krajoznawstwa, edukacji przyrodniczej, integracji, języków obcych i rekreacji. Dzieci wspólnie realizowały każdy punkt programu, w którym m.in. dwa dni spędziliśmy na wycieczkach do Berlina i Poczdamu, uczniowie uczestniczyli w warsztatach rekodzielniczych, grilowali, opowiadali o swoich krajach, zdobywali wiedzę przyrodniczą w terenie, pływali na sprzęcie wodnym i wypoczywali na plaży. Dwa tygodnie w miłej i przyjaznej atmosferze zawdzięczamy organizatorom, pani A. Brose i S. Schillerowi, pani dyrektor B. Miniach oraz organizacji PNWM Nysa-Sprewa-Bobr za dofinansowanie projektu.
26
Zaproszenie do IV edycji konkursu InstaLogik dla klas 4-8
InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP. Konkurs realizowany jest w całości on-line. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera (również w domu). Konkurs organizowany jest przez Placówkę Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli.
Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów zainteresowanych zagadkami logicznymi, matematyką, do tych, którzy interesują się programowaniem lub chcieliby postawić w programowaniu pierwsze samodzielne kroki.Więcej informacji na stronie konkursu: https://instalogik.pl/
Bezpłatne, zdalne zajęcia - Programowanie, Olimpiada Informatyczna OD PODSTAW - Dla każdego ucznia!
„MAGIA SŁÓW” - SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA – maj 2022 r.
Już kolejny raz odbył się Konkurs Pięknego Czytania w kategorii klas I-III i IV VIII zorganizowany z inicjatywy pani Renaty Brychcy - nauczyciela bibliotekarza. Zmagania miały na celu wyłonienie najpiękniej czytających uczniów, a celem konkursu było przede wszystkim rozpowszechnienie wśród uczniów nawyku czytania książek i propagowanie kultury czytelniczej. Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności czytając fragmenty wybranych przez siebie książek wypożyczonych z biblioteki i z własnych zbiorów oraz tekst wybrany przez organizatora konkursu. Komisja konkursowa w składzie pani Renata Brychcy, pani Hanna Karpina i pani Anna Żmijowska oceniała m. in. bezbłędność czytania, płynność, wyrazistość oraz interpretację czytanego tekstu. 16 maja 2022 w poniedziałek do konkursu przystąpiły dzieci z klas młodszych, zaś 18 i 20 maja uczniowie klas starszych. Zmagania konkursowe zakończyły się następującymi wynikami :
KLASY I – III
I miejsce
Wiktoria Wysocka kl. I a, Natalia Drzymała kl. II a, Jakub Buba kl. III aII miejsce
Tymoteusz Serwan kl. I a, Amelia Wagner kl. II a, Malwina Oleksa kl. II a, Katarzyna Wojciechowska kl. III aIII miejsce
Natasza Stolarz kl. I a, Kinga Gubała kl. II a, Natalia Buba kl. III aWyróżnienie
Julia Grochowiak kl. I a, Hanna Drewniak kl. II a, Natalia Tomczak kl. II a, Michał Krawczyk kl. III aKLASY IV - VIII
I miejsce - Radosław Fudalej kl. VIII b
II miejsce - Tymoteusz Serwan kl. VI a
III miejsce - Nikodem Serwan kl. VIII c
Wyróżnienie - Agata Balinowska kl. VI a, Iga Fiołek kl. VII b, Maria Papis kl.VII b
Konkurs
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowej Soli informuje, iż Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp. ogłosiła konkurs na spot Rodzina aktywna - rodzina zdrowa dla uczniów klas VI-VII szkół podstawowych. Celem konkursu jest promowanie form aktywności fizycznej w rodzinie i zachęcenia do jej uprawiania wszystkich członków rodziny.
Fundatorem nagród dla zwycięzców w konkursie jest Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp.
Przedmiotem konkursu jest opracowanie i nakręcenie max 2 min. spotu promującego aktywność fizyczną wśród rodzin. Spoty mogą być nakręcone przy użyciu dowolnego sprzętu (np. komórki, kamery), dowolną techniką. Gotowy materiał filmowy powinien być zapisany w formacie AVI lub Mp4 i zgrany na płytę CD/DVD lub pendrive.
Proszę dostarczyć materiał do szkoły do 11 maja
Laureaci konkursu otrzymają nagrody w postaci bonu na zakup sprzętu sportowego. Fundatorem nagród jest Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. Nagrody będzie można odebrać w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. lub we właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.Informacja o laureatach konkursu i nagrodzone prace zostaną zamieszczona na stronie internetowej
i w mediach społecznościowych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. ( Facebook, i Twitter).
Uczestnicy konkursu muszą wypełnić dodatkowo w sekretariacie szkoły: kartę zgłoszenia, zgodę niepałnoletniego ucznia na udział w konkursie oraz zgodę na rozpowszechnianie wizerunku.
Zachęcam do uczestnictwa w konkursie,
B.Miniach-dyrektor szkoły
Zapisy do klasy pierwszej
Pasowanie na czytelnika
Pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Głównym celem tej uroczystości jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijanie umiejętności czytania. Naszej bibliotece w czwartek 3 lutego 2022 roku przybyło nowych czytelników, tego dnia odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika klasy 1 a. Dzieci odświętnie ubrane czekały na panią z biblioteki w swojej klasie. Po wspólnym przywitaniu pani Renata Brychcy – nauczyciel bibliotekarz, zwróciła się do dzieci z pytaniami m. in. czy wiedzą jak należy zachować się w bibliotece i czego nie wolno robić z książkami. Uczniowie obejrzały też przygotowaną prezentację o zasadach korzystania z książek z biblioteki. Dzieci były bardzo aktywne i chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez nauczyciela. Następnie pierwszaki nauczyły się wierszyka, powtarzały słowa za panią z biblioteki. Przyszli czytelnicy bibliotek jak co roku musieli również zdać mały egzamin: odgadywali zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Uczniowie klasy 1 a byli niezwykle aktywni, niektórzy chcieli odgadywać dwukrotnie. Najważniejszym momentem, który wzbudził w dzieciach szczególne wzruszenie był sam moment pasowania. Pani bibliotekarka Renata Brychcy ogromną kolorową zakładką dokonała pasowania każdego ucznia na czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia na ręce pani Hani Karpiny wychowawcy klasy I a został przekazany pamiątkowy dyplom z uroczystości pasowania, a każdy pierwszak otrzymał książkę „Pierwsze abecadło” – wyprawka czytelnicza dla pierwszaka przygotowana przez Instytut Książki w ramach Kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Kampania ta realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Po uroczystości pasowania na czytelnika, dzieci na kolejnej lekcji przychodziły dwójkami aby wypożyczyć swoją pierwszą książkę z biblioteki szkolnej.
Konkurs - Sportowiec Szkoły
Archiwum Aktualności