• WIECZÓR ANDRZEJKOWY

          • Stare polskie przysłowie mówi ,,Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”.    

            Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli  24 listopada. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne andrzejki. Stały się też idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek. Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.    Dzieci często zastanawiają się, co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny od innych dni – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą, tańcem i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym.     Ten niezwykły czas dla klasy 2a  miał miejsce 25 listopada 2021 r.   kiedy to uczniowie  wspólnie bawili się przy muzyce, mogli skorzystać z wróżb przygotowanych przez panią Jolę Jaworską. Każdy mógł dowiedzieć się, co czeka go w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara. Kolorowe i migające światełka sprawiły, że atmosfera była pełna magii. Zabawa była bardzo udana i wszyscy czekają już na następną zabawę andrzejkową za rok!

          • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY

          •  Już po raz XX odbył się w  Szkole Podstawowej nr 3  Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy.   Uczniowie nowosolskich szkół podstawowych kolejny raz spotkali się aby wziąć udział w zmaganiach konkursu czytelniczego.6 listopada 2021 r. odbył się konkurs dla klas młodszych z książki Joanny Jagiełło „Czacha się buntuje” . W konkursie tym z naszej szkoły uczestniczyło pięć uczennic:  Julia Piekarek z kl. IV a , Aleksandra Wagner kl. V a, Zofia Hliwa z kl. V a,  Milena Czerwińska kl. V a i Patrycja Tomaszewska kl. V a.Dwa tygodnie później 20 listopada 2021 w kolejną sobotę  spotkali się uczniowie z klas starszych, którzy musieli się zmierzyć z książką Piotra Patykiewicz „Łukasz i kostur czarownicy”. SP Nr 5 reprezentowało tym razem trzech uczniów: Radosław Fudalej  z kl. 8 b, Szymon Jeda z kl. 7 c i Marcelina Piasecka  z kl. 7 c. Konkurs  składał się z dwóch części pisemnej i ustnej. Po części pisemnej wybranych zostało sześciu uczniów którzy najlepiej napisali test. Do części ustnej z naszej szkoły zakwalifikowali się wszyscy trzej uczniowie. Ostatecznie po podsumowaniu punktów z części pisemnej i ustnej I miejsce zajął Radosław Fudalej z kl. 8 b / uzyskując maksymalną ilością punktów z obu części konkursu/,                         III miejsce zajęła Marcelina Piasecka z kl. 7 c i IV miejsce Szymon Jeda z kl. 7 c.Nad przygotowaniem uczniów do konkursu czytelniczego jak co roku czuwała pani Renata Brychcy. Uczestnikom gratulujemy  i życzymy kolejnych sukcesów.


          • ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ

          • 11 listopada to dzień poświęcony miłości Ojczyzny, to symbol walkio wolność, symbol wiary i zwycięstwa. To okazja, aby oddać cześć tym, którzy słowem i czynem wywalczyli nam niepodległość. 10 listopada – to dzień, w którym społeczność Szkoły Podstawowej Nr 5 w Nowej Soli obchodziła Święto Niepodległości.

            Z tej to okazji odbył się apel dla klas przygotowany przez klasy siódme i szóste pod kierunkiem pani Magdaleny Szcześniak i Joanny Leszko. Oprawę muzyczną przygotował zespół wokalny pod okiem pani Anny Klose.

            Uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny mówiący o Niepodległości. Przedstawili ważne wydarzenia okresu niewoli i odzyskania upragnionej wolności przez Polaków. W obrazowy sposób ukazali tragiczne losy Polaków, ich dążenia i zrzucenie kajdanów niewoli.

            Część artystyczna  apelu została starannie przygotowana, czego wyrazem były wspaniałe wiersze przeplatane muzycznymi wstawkami pieśni patriotycznych . Uroczystość przywołała pamięć tamtych czasów. Uczniowie i nauczyciele pogrążyli się w klimacie patriotycznym słuchając z zainteresowaniem kwestii „aktorów”. Mieli okazję przeżyć tę uroczystość tak, jak 103 lata temu przeżyli nasi rodacy. Mimo, że to tak dawno temu było i wydaje się, że słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna dla młodego pokolenia straciły swoje brzmienie, to w wielu obliczach łza kręciła się w oku.

            Uczniowie odśpiewali także ważne dla naszej historii pieśni : Rotę i Mazurek Dąbrowskiego. Na zakończenie akademii pani dyrektor Beata Miniach  nie szczędziła  słów uznania organizatorom tej uroczystości. Jednocześnie jeszcze raz przypomniała uczniom o konieczności pamiętania  o tych wybitnych ludziach i ich czynach. Dzięki nim żyjemy i uczymy się w wolnej, niezależnej Ojczyźnie. Uzmysłowiła uczniom, jak ważne jest kultywowanie przeszłości. W dzisiejszych czasach pojęcie patriotyzmu się nieco zdewaluowało. Dlatego  trzeba go budować stopniowo poprzez działalność dydaktyczno- wychowawczą, ponieważ nikt nie rodzi się patriotą.

          • BĘDĘ PILNIE SIĘ UCZYĆ.............

          • Zwyczajem stało się, że uczniowie pierwszej klasy po kilku tygodniach pobytu w jej murach obchodzą uroczyste pasowanie na ucznia. W tym roku uroczystość pasowania odbyła się 22 października 2021 r. Jest to bardzo ważne wydarzenie dla tych małych, ich rodziców i samego wychowawcy.

            Trudno było stwierdzić kto jest bardziej stremowany. Pierwszoklasiści, którzy stanęli przed zadaniem pierwszego publicznego występu, czy ich rodzice z niepokojem obserwujący przygotowania do ślubowania.

            Zanim pierwszoklasiści przyrzekli pilną naukę i godne reprezentowanie szkoły, zaprezentowały krótki program artystyczny, który przygotowały pod czujnym okiem swojej wychowawczyni pani Hanny Karpiny.

            Pilnymi obserwatorami występów najmłodszych byli liczni przybyli rodzice, oraz dyrektor szkoły Beata Miniach, która bacznie obserwowała najmłodszy narybek szkoły.

            Po wspólnej grupowej przysiędze na sztandar szkoły, dyrektor p. Beata Miniach osobiście podchodziła do każdego pierwszaka i za dotknięciem specjalnego ołówka, zapewne zaczarowanego, zamieniała Go na ucznia z prawdziwego zdarzenia. Następnie wręczyła dla każdego pierwszaka pamiątkowy dyplom, oraz ciepło i serdecznie przywitała pierwszoklasistów w gronie braci uczniowskiej naszej szkoły.

            Uwieńczeniem tego spotkania był słodki rożek obfitości przygotowany przez rodziców. Czas ten przebiegł w bardzo miłej atmosferze i na pewno długo zostanie w pamięci wszystkich uczniów klasy pierwszej.

          • MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

          • Już po raz kolejny  obchodzony był w naszej szkole  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto trwa przez cały październik, a biblioteki szkolne  w tym czasie organizują różne wydarzenia i świętują z czytelnikami. Z okazji święta biblioteki zostały przygotowane gazetka okolicznościowa w gablotce bibliotecznej.  Jeszcze we  wrześniu biblioteka ogłosiła  konkursy: plastyczny dla klas I-III na ilustracje do ulubionej książki oraz klasowy  / kl. IV-VIII/ na gazetkę ścienną   pt. „Na deser książka ”. Nagrodzone prace były wyeksponowane  na korytarzu szkoły. 25 października    na odwiedzających bibliotekę podczas wypożyczania czekała biblioteczna zgaduj – zgadula, a za dobre odpowiedzi  słodka niespodzianka. Dzień później we wtorek  26 października odbyła się coroczna  akcja  „Cała szkoła czyta dzieciom” , gdzie  nauczyciele czytali   na każdej lekcji  po kilka minut we wszystkich klasach  wybrane przez nauczyciela bibliotekarza  propozycje książek do przeczytania. 

            KL. 1-3 KONKURS PLASTYCZNY PT. „ILUSTRACJA DO MOJEJ ULUBIONEJ KSIĄŻKI”

            I MIEJSCE
            Amelia Wagner kl. 2 a, Antonina Krasińska kl. 1 a,  Tobiasz Serwan kl. 1 a
            II MIEJSCE
            Filip Kostecki kl. 3 a, Jan Nawrocki kl. 3 a, Emilia Szarowar  kl. 1 a, Natalia Drzymała kl. 2 a,
            III MIEJSCE
            Leon Twardowski kl. 3 a, Hania Drewniak kl. 2 a,  Natalia Drewniak  kl. 2 a
            WYRÓŻNIENIE
            Nikola Friedrich kl. 1 a,  Jan Papis kl. 2 a, Maja Strózik kl. 2 a,  Michał Hutkowski kl. 3 a

            kl. 4-8 KONKURS NA GAZETKĘ KLASOWĄ PT. „NA DESER KSIĄŻKA”

            I MIEJSCE - kl. IV a i kl. V a
            II MIEJSCE – kl. VI a i VIII b
            III MIEJSCE - kl. V b i kl. VII c
            IV MIEJSCE – kl. VIII a
            V MIEJSCE – kl. VIII c
            VI MIEJSCE – kl. VII a i kl. VII b


      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Nowej Soli
        • 68 3874451
        • ul. Młodych 2
          67-100 Nowa Sól
          Poland
        • Marek Biedak (Inspektor Ochrony Danych)
          tel.534499007
          e-mail: inspektor@cbi24.pl